Výstava zde potrvá do 29. června, pak navštíví další města. „Jsem rád, že tuto výstavu budeme moci shlédnout také u nás ve Vysokém Mýtě. Jedná se o další z řady projektů, na kterém s Pamětí národa spolupracujeme,“ řekl starosta František Jiraský.
Putovní výstava představí 16 příběhů pamětníků z Pardubického kraje. „Naším primárním cílem není pouze oslava vítězství, jde nám také o velmi vážné a bohužel i aktuální poselství. Výstavou chceme apelovat na to, že o svobodu musíme pečovat a bránit ji,“ vysvětlil motivaci k vzniku nejnovějšího počinu vedoucí východočeských dokumentaristů Paměti národa Miroslav Tyč.
Venkovní panely připomínají například příběh Vlastimila Stehlíka, který pracoval ve vysokomýtské továrně na požární techniku. To jej zachránilo před totálním nasazením. Pamětník v práci rozšiřoval protinacistické letáky. Na konci války panoval ve městě chaos. „V Mýtě byla rodinná škola a z té udělali Němci lazaret pro zraněné německé vojáky. Vzpomínám si, že před Rusy na poslední chvíli utíkali, belhali se o jedné noze. Nechtěli se dostat do zajetí,“ vyprávěl Vlastimil Stehlík, který v té době musel odejít z rodného domu. Nastěhovali se do něj totiž rudoarmějci.
Autoři výstavy nezapomínají ani na statečné bojovníky, mezi nimi se objeví třeba válečná veteránka Jarmila Halbrštátová, která prošla boji o Kyjev, pravobřežní Ukrajinu i krvavou Karpatsko-dukelskou operací. „Dukla byla celá zaminovaná. Když jsme přijeli k našim hranicím a byli jsme doma, líbali jsme zem a tekly nám slzy,” vyprávěla Jarmila Halbrštátová dokumentaristům Paměti národa.
Veřejnost se seznámí také s osudem Hany Sternlicht, jež přežila Osvětim, či Martina Roubíčka, který byl v roce 1944 deportován do Terezína. „Nejhorší bylo odjet a odloučit se od maminky. Doprovodila mě do Prahy na vlak a viděla mě v tom vagonu. Bylo nás tam asi dvacet dětí. Pořád nám mávala, nemohla se přiblížit blíž,“ vzpomínal na moment loučení Martin Roubíček.
Výstava je součástí oslav osmdesátého výročí konce války, které Paměť národa pořádá. Dvě regionální výstavy postupně navštíví spolupracující města v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. „Snažíme se oslovit širokou veřejnost i mladou generaci. Oněch 80 let, která uplynula od konce největšího globálního konfliktu, je dnes připomínkou znovu se blížící hrozby,“ uvedl ředitel Paměti národa Východní Čechy Libor Denk.
Bližší informace o projektu najdete na webových stránkách www.nezapomenme80.cz