Dálniční obchvat přinese obyvatelům města zklidnění dopravy

Dálniční obchvat přinese obyvatelům města zklidnění dopravy

Obyvatelé Vysokého Mýta už několik desetiletí čekají na obchvat, který by ulehčil život ve městě. Dlouhodobě je trápí především tranzitní doprava na silnici první třídy dělící město na dvě části. Přináší to komplikace nejen zdejším obyvatelům, kteří ji denně překonávají ať pěšky či automobily, ale i řidičům, jež městem projíždějí. Nyní svitla naděje, že se to do dvou let změní. Ve čtvrtek 16. listopadu symbolickým slavnostním poklepáním na základní kámen zahájili zástupci státu, kraje, města, investora a zhotovitele důležitou dopravní stavbu dálnice D35 po obchvatu Vysokého Mýta. Šest kilometrů dlouhý úsek Vysoké Mýto - Džbánov.

„Pokud někde opravdu potřebují kapacitní silnici jako obchvat jako sůl, tak je to právě tady. Je důležité, že stavba mohla začít a že během dvou let bude dokončena. Na konci roku 2025 se obyvatelům Vysokého Mýta výrazně uleví a uleví se pochopitelně všem motoristům,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.

Dálniční obchvat zlepší výrazně kvalitu života zdejších obyvatel. „Nový dálniční úsek odvede z Vysokého Mýta veškerou tranzitní dopravu, což bude mít za následek výrazný pokles hlukové zátěže a také zlepšení životního prostředí pro všechny obyvatele,“ řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Úsek kolem Vysokého Mýta postaví sdružení firem Eurovia CS, M – SILNICE a Stavby mostů, které navrhlo, že stavbu urychlí a místo původního termínu ukončení v roce 2026 to stihne již v roce 2025.

„My jsme se dokázali domluvit na tom, že stavba bude urychlena a měla by být dokončena do dvou let, na konci roku 2025, takže zhotovitel musí nasadit veškeré kapacity, aby stavbu zvládl,“ řekl generální ředitel Radek Mátl.

Obyvatelé Vysokého Mýta a okolí by se měli v příštích měsících obrnit trpělivostí. „Je nám jasné, že během výstavby dálnice se dopravní situace ve městě a celém regionu oproti stávajícímu stavu ještě zhorší. Budou uzávěrky a objížďky, ale musíme to vydržet, protože už vidíme světlo na konci tunelu. Koncem roku 2025 by se nám mělo hodně ulevit,“ dodal starosta.

O rok později dokončí ŘSD navazující úseky od Ostrova do Vysokého Mýta z jedné strany a od Džbánova k Litomyšli ze strany druhé.

Videoreportáž Dlouho očekávaná stavba dálničního obchvatu Vysokého Mýta byla zahájena

Údaje o stavbě dálnice D35, Vysoké Mýto – Džbánov
Zahájení 11/2023, dokončení 2025
Délka dálnice: 5950 m
Počet mostů: 11
Mimoúrovňové křižovatky: MÚK Vysoké Mýto-západ, MÚK Džbánov
Počet protihlukových stěn: 9 o celkové délce 3290 m
Objednatel: Ředitelství silnic a dálnic ČR
Zhotovitel: Eurovia CS, a.s., M – SILNICE a.s. a Stavby mostů a.s.
Cena stavby dle smlouvy: 1 829 523 355 Kč (bez DPH)

Zdroj: informační leták ŘSD ČR (ke stažení)

Vizualizace D35 Vysoké Mýto – Džbánov. Zdroj ŘSD ČR