Partnerská města

Spišská Belá

Spišská Belá

Město Spišská Belá leží na Slovensku v Prešovském kraji v podtatranské oblasti, která se nazývá Spiš. Žije v něm přibližně 6,5 tisíce obyvatel. První dochovaná písemná zmínka o Spišské Belé pochází z roku 1263. Vznik Spišské Belé souvisí s příchodem německých kolonistů podobně, jako tomu bylo v Čechách za Přemysla Otakara II., který pozval německé kolonisty, aby osídlili řídce obydlené oblasti. Spišská Belá byla jedním ze spišských německých měst, která získala v roce 1271 městská privilegia od uherského krále Štěpána V. Ve městě a okolí se tradičně dařilo zemědělství a řemeslům. S rozvojem města je spojena výstavba významných budov, jako je například kostel sv. Antonína Poustevníka ze 13. století i radnice, fara a zvonice z 16. století.
Dolní Čiflik - Škorpilovci

Dolní Čiflik - Škorpilovci

Dolni Čiflik se nachází v severovýchodním Bulharsku, 40 km jižně od Varny, 14 km od pobřeží Černého moře. Má 7052 obyvatel. Sídlo pochází z konce 15. století, kdy se zde na popud sultána usadil turecký zeman se svou družinou. Choval zde koně a lehký dobytek na maso a na mléko, proto místo dostalo název „dolní čiflik“, tj. dolní statek. Sídlo bylo povýšeno na město v roce 1974. V průběhu 20. století neslo také název Kamčija (podle řeky) a Georgi Trajkov (podle komunistického politika, do r. 1989). Okolí města je velmi ekologicky cenné. Dolni Čiflik je centrum obštiny, která zahrnuje kromě města také 16 vesnic s celkovým počtem obyvatel 19 360.
Varna - Odessos

Varna - Odessos

Varna (bulharsky Варна) je s přibližně 320 tisíci obyvateli po Sofii a Plovdivu třetím největší městem Bulharska. Město se rozkládá na březích Černého moře a je to největší bulharský přístav. Přezdívá se jí i „mořská" metropole Bulharska. Nalézá se tam i vrchní velení bulharského námořnictva. V letních měsících se ve Varně pořádá mnoho festivalů (např. mezinárodní hudební festival Varenské léto, Mezinárodní jazzový festival, či Týden moře. Místní muzeum mimo jiné nabízí pohled na nejstarší zlatý poklad na světě, tzv. Varenskou kulturu. Partnerským městem Vysokého Mýta je část Varny – Odessos.
Ozorkow

Ozorkow

V minulosti město továrnických rodů, velkých manufaktur a drobných řemeslníků, kolébka textilního průmyslu v Polsku, současně dvaceti tisícové město, na jehož území se nacházejí moderní podniky lokalizované v podzóně lodžské zvláštní ekonomické zóny. Je to místo, kde můžeme obdivovat paláce z 19. století, staré kostely a současně aktivně relaxovat za využití atrakcí moderní městské kryté plovárny Wodnik, městského zálivu a kouzelných míst nacházejících se blízko lesních komplexů Sokolniki a Grotniki. Ozorkow je rovněž městem mnohých investicí do infrastruktury, které zvyšují jeho atraktivitu a zlepšují kvalitu života obyvatel.
Pyrzyce

Pyrzyce

Město Pyrzyce se nachází v „Západopobřežním vojvodství“ Polska na mezinárodní silnici E65 ve vzdálenosti 46 km od Štětína, 150 km od Berlína. V padesát kilometrů vzdáleném městě Kolbaskowo je nejbližší hraniční přechod se Spolkovou republikou Německo. Rozloha celé oblasti činí 205 km2, z toho 39 km2 připadá na město. Oblast má 20 373 obyvatel, z toho ve městě žije 13 372 obyvatel. Ze správního hlediska je oblast je rozdělena do 21 celků. Tuto oblast lze charakterizovat jako typicky rolnickou s úrodnou černozemí.
Korbach

Korbach

Staré hanzovní město Korbach se nachází v srdci oblasti nazvané Waldeck mezi westfálským Sárskem a Hesenskou vysočinou. Korbach leží na spolkové silnici 252 (Paderborn – Marburg) a 251 (Kassel – Brilon) v nadmořské výšce 364 m n. m. Se svými 24 500 obyvatel patří dnes krajské město Korbach k hospodářskému, kulturnímu a administrativnímu centru širokého okolí.