„V hlavním sále městské galerie se koná výstava obrazů Heshama Malika, umělce s indickými kořeny, který pobývá v Česku. Tato výstava se jmenuje Reminiscence, tedy vzpomínání. Tento umělec se zabývá ve své tvorbě utrpením, lidskými příběhy a tím, co život přináší. Pro Vysoké Mýto speciálně vytvořil soubor obrazů inspirovaných příběhy našich zmizelých sousedů, Židů, kteří se nevrátili z Osvětimi,“ řekla kurátorka městské galerie Iveta Danko.
Výstava vznikla i díky spolupráci se Soňou Krátkou, kurátorkou sbírek regionálního muzea. „Velice zajímavé a opravdu intenzivní a osobní je například zastavení u obrazu Hany Pickové. Hešama Malik ji ztvárnil podle dochovaných vzpomínek a tento její abstraktní portrét je doplněn obrazem, který Hana Picková jako začínající nadějná malířka namalovala. Je to portrét její kamarádky. V regionálním muzeu se zachovaly dva obrazy, zatímco Hana Picková zahynula v Osvětimi,“ řekla Iveta Danko.
Druhá výstava s názvem Osvobození slovo – gesto – tvar je k vidění ve foyer informačního centra. Připravili ji studenti druhého ročníku Gymnázia Vysoké Mýto jako svou výtvarnou reflexi konce války. „Protože je to hodně těžké téma, tak jsem se ho snažila ve výtvarné výchově studentům předat, aby bylo přetransformované do nějaké osobní roviny. To znamená, že někdo na to šel spíš přes osvobození společenské a někdo právě to osobní. Někdo k tomu přistoupil víc abstraktně, někdo více symbolicky, pomoci symbolů, někdo instalací, někdo malbou, kresbou,“ řekla Marta Hošková, učitelka gymnázia.
„Byla to pro nás velká zkušenost, a to myslím, že mluvím za všechny, protože našich dvacet let je úplné nic proti osmdesáti, a tak se na to kouknout takhle z dálky a projít si ty materiály, nastudovat to a vidět to našima očima,“ řekla studentka Andrea Pavlíčková.
„Pro mě toto byla spíše zkušenost ze strany mysli a emocí a ty emoce předat do díla,“ řekla studentka Markéta Sobotková.
Obě výstavy spojuje společné téma – osobní uchopení minulosti, ztráty a naděje. Nabízejí příležitost zastavit se, vzpomínat a vnímat historické události skrze lidské příběhy a výtvarné ztvárnění.
Videoreportáž Umění připomíná osudy vysokomýtských Židů i význam osvobození