Výstava Bejvávalo dobře ukáže zručnost a soběstačnost našich předků

Výstava Bejvávalo dobře ukáže zručnost a soběstačnost našich předků

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě pořádá v prostorách Šemberova domu od neděle 23. října od 14.00 do 19. února 2023 výstavu Bejvávalo dobře. Není to tak dávno, kdy se většina obyvatelstva živila fyzickou prací a v mnoha oblastech byla odkázána na svoje manuální schopnosti. Moderní doba nás sice zbavila dřiny, ale také nám vzala zručnost a schopnost si vyrobit celou řadu věcí svépomoci bez složitých strojů a elektrické energie. A právě některé z běžných pracovních činností našich předků představí nová výstava v prostorách vysokomýtského muzea. na poli, žně a senoseč a také na fenomén včelařství. Zvídavý návštěvník se dozví, jak a čím se dříve mlátilo obilí nebo čím se naklepala kosa. Klát, úl, medomet, vykuřovadlo – to jsou pro změnu zásadní předměty pro chov včel, které se představí ve své historické podobě. Dále nehlédneme do oblasti ručního zpracování lnu, výroby tkaniny, jejího barvení a údržby v podobě praní a bělení.

V závěrečné části výstavy se vstoupí do venkovské světnice s jejím veškerým důležitým a nezbytným vybavením. Zde návštěvník uvidí a zároveň si zkusí výrobu peroutek, naučí se uplést vánočku nebo opravit prasklou nádobu drátováním.

Výstava bez klasických muzejních vitrín umožní příchozím nasát tu správnou atmosféru doby našich předků a s jistou dávkou opatrnosti se bude možné vystavených exponátů i dotknout.

Vernisáž výstavy se uskuteční v neděli 23. října ve 14.00 a o stylový hudební doprovod se postará Helena Vedralová s dcerou Markétou Mužákovou. V rámci vernisáže se bude předvádět výroba másla s možností jeho ochutnávky. Výstava bude stále živá. Veřejnost se může v následujících měsících těšit na komentované prohlídky i tvůrčí workshopy, jako je řezbářství, výroba ošatek či draní peří. Kurátorka výstavy rovněž ráda přivítá školní skupiny (nutné objednat předem).

Jiří Junek, ředitel RMVM

Foto archiv RMVM