Warning: Undefined array key 0 in /www/wwwroot/new.vysoke-myto.cz/wp-content/themes/vysoke-myto-theme/single.php on line 6

Warning: Attempt to read property "cat_ID" on null in /www/wwwroot/new.vysoke-myto.cz/wp-content/themes/vysoke-myto-theme/single.php on line 6

Pohádky z celého světa

Pohádky z celého světa

Výstava ilustrací českých autorů, kteří svými obrázky doprovázejí příběhy ze všech kontinentů, to jsou Pohádky z celého světa. Zavítejte mezi indiány, černochy, seveřany či k protinožcům. Hravá výstava nejen pro děti bude v Městské galerii probíhat od neděle 18. června do neděle 27. srpna.

Prázdninová výstava nazvaná Pohádky z celého světa, je věnována především zvídavým dětem. V sále a dvou přísálích jsou celé léto k vidění ilustrace českých autorů k pohádkám, pověstem a příběhům pocházejícím doslova z celého světa. Od klasických evropských pohádek z pera bratří Grimmů či Hanse Christiana Andersena se přesuneme k pohádkám finským, ukrajinským, ruským, sibiřským. Od příběhů z Blízkého východu poputujeme do Persie, Indie, Vietnamu a Číny, abychom si následně připomněli i pohádky australských domorodců či Aztéků ze střední Ameriky. Přijďte poznat příběhy etnik, o kterých jste možná nikdy neslyšeli, jež v průběhu druhé poloviny dvacátého století ilustrovali čeští výtvarníci pro česká, ale i zahraniční nakladatelství.

Za starší ilustrátorskou generaci z 50. a 60. let 20. století to jsou například Václav Fiala, Zdeněk Sklenář, Karel Svolinský, Hermína Melicharová, jež následují generace tvořící především v 70. a 80. letech jako byli Josef Kremláček, Dagmar Berková, Jiří Šindler, Helena Ryšavá, Vlasta Baránková a mnoho dalších.

Čeští ilustrátoři se v dobách, kdy cestování bylo vzácnou nadstavbou, pokoušeli přiblížit dětem příběhy ze vzdálených krajů prostřednictvím čisté klasické ilustrace realizované většinou technikou kresby, využívajíce k tomu typologii obyvatelstva, místní reálie, architektonická specifika, domorodá zvířata a jiné znalosti z nejrůznějších vědních oborů. Výstavu tak ocení nejen dnešní děti, ale zavzpomínat na pohádkové knížky mohou i jejich rodiče a prarodiče. Společně zjistí, která pohádková postava se vyskytuje pouze v našich končinách, a mohou napsat kousek nekonečného příběhu do obřího leporela inspirovaného prohlídkou výstavy.

Iveta Danko, kurátorka MG

Foto archiv MG Vysoké Mýto