Energetičtí poradci lidem poradí bezplatně s úsporami

Energetičtí poradci lidem poradí bezplatně s úsporami

Energetická konzultační a informační střediska (EKIS a mobilní M-EKIS) nabízí široké veřejnosti bezplatné poradenství o úsporách energie. Síť energetických poraden bezplatně poradí ohledně úspor energie v domácnostech, domech, firmách i veřejných budovách. Využít lze též mobilní EKIS, tzv. M-EKIS, jejichž specialisté mohou přijet přímo za lidmi. Novinkou je návrh energetických opatření, který odborníci vypracují na míru a také zdarma.

Poradenství je zřízeno v rámci státního programu EFEKT na podporu úspor energie a Národního plánu obnovy, které spravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Experti z EKIS poradí od výběru úsporného osvětlení, přes správné vytápění, plánování rekonstrukce až po velké projekty energeticky úsporných staveb. Pomohou také s dotacemi, tvorbou dotační žádosti i další administrativou pro získání dotace. Energetická konzultační a informační střediska jsou po celé republice, existuje i možnost online konzultace.

Energetičtí specialisté sdružení v síti EKIS jsou odborníci na energetiku, stavebnictví, projektanti nebo architekti. Po celé republice je také dostupných 66 specialistů M-EKIS. Tito odborníci zpracují návrh energetických opatření pro bytový nebo rodinný dům, a to na míru, nezávazně a zdarma.

Další informace jsou k dispozici na webových stránkách www.mpo-efekt.cz, popřípadě na webových stránkách www.energiezamene.cz.

Internetová poradna i-EKIS

Poradna i-EKIS na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu slouží pro zodpovídání dotazů z oblasti úspor energie a využívání obnovitelných energetických zdrojů. Od jejího spuštění bylo zodpovězeno již několik tisíc dotazů.

Poradna také umožňuje vyhledávat v databázi zodpovězených dotazů. Možná, že právě zde najdete informace, které potřebujete.

Dříve než položíte nový dotaz, projděte zveřejněné odpovědi. Naleznete v nich cenné informace například o cenách energií a účtování tepla, o dotacích a financování projektů, o energetických auditech, energetických průkazech a štítcích budov, o zateplování budov, o tepelných čerpadlech, geotermální energii i energii z biomasy, slunce, vody a větru a také informace o větrání a rekuperaci. Vyhledávání informací je snadné podle tématu.

V případě složitějších otázek, které vyžadují osobní konzultaci, kontaktujte některé středisko EKIS.  Kontakty a bližší informace naleznete na webových stránkách www.mpo-efekt.cz.

Zdroj: www.mpo.cz

Ilustrační foto Radek Štěpán