Ve Vysokém Mýtě se jednalo o severním obchvatu města i stavbě dálnice

Ve Vysokém Mýtě se jednalo o severním obchvatu města i stavbě dálnice

O postupu přípravy a možnostech financování stavby severního obchvatu Vysokého Mýta od sjezdu z dálnice D35 směrem na Choceň se debatovalo 19. června na jednání na vysokomýtské radnici. Zúčastnili se ho starosta města František Jiraský, místostarostové Martin Krejza a Jan Lipavský, ministr dopravy Martin Kupka a za Pardubický kraj, který bude obchvat stavět, hejtman Martin Netolický, náměstek hejtmana Michal Kortyš a radní Ladislav Valtr. Přítomni byli také generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Radek Mátl a ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica.

Vedení Pardubického kraje považuje první etapu obchvatu Vysokého Mýta za naprostou prioritu. „Dálnice D35 odvede tranzitní dopravu z centra města, ale je nutné odvést dopravu také směřující ze severu. Z našeho pohledu je obchvat Vysokého Mýta z hlediska budování silnic II. a III. tříd v kraji v nové trase zcela klíčový i s ohledem na budování dálnice,“ řekl náměstek hejtmana Michal Kortyš.

Zástupci města, kraje a státu zastoupeného ministerstvem dopravy se shodli na koordinovaném postupu. „Udělali jsme výrazný posun a byť se ve Vysokém Mýtě uvažované memorandum nepodepsalo, obsah memoranda se včlenil do zápisu z jednání. Dohodli jsme se, že budeme pokračovat v přípravě obchvatu a nejpozději do roka se sejdeme znova. Uvidíme, jak mezitím postoupíme v přípravě dokumentace a dalších krocích k co nejrychlejšímu zahájení stavby,“ řekl starosta František Jiraský.

Po jednání se konal kontrolní den na stavbě dálnice D35 u rozestavěného mostu za ulicí Prokopa Velikého, kde bude místní komunikace křížit dálnici. Probíhají zde zemní práce a částečné zakládání mostu.

Kontrolního dne se zúčastnil premiér Petr Fiala, kterého zajímaly i dopady stavby na život obyvatel města. „Je to stavba velice důležitá. Jednak je součástí dokončování dálnice D35, tedy klíčové páteřní komunikace v České republice, a současně bude znamenat ukončení obrovské zátěže pro občany Vysokého Mýta,“ řekl premiér Petr Fiala. Stavba dálničního úseku D35 Vysoké Mýto – Džbánov by měla být dokončena koncem roku 2025.

​Premiér se zajímal i o jednání na radnici. „S panem ministrem Kupkou jsme premiéra informovali o společném postupu města, kraje a ministerstva dopravy na přípravě výstavby severního obchvatu Vysokého Mýta, že jsme v souladu, postupujeme koordinovaně a máme jasné lhůty,“ řekl starosta.

Foto Jan Lipavský, město Vysoké Mýto