Atlet Jakub Dudycha z Vysokého Mýta je mistrem Evropy v běhu na 800 metrů

Do Jeruzaléma odjížděl Jakub Dudycha jako vládce evropských tabulek. Letos posunul hodnotu českého rekordu na 800 metrů jak v hale, tak pod otevřeným nebem. Jako jediný ze startovního pole dokázal stlačit svůj čas pod 1:50 sekundy. Role favorita vysokomýtskému závodníkovi seděla.

Hned první den šampionátu se hravě vypořádal s rozběhem a soupeřům nedal žádnou šanci. Tento závod se odehrával pro českého borce v netradičním čase. Vzhledem k velkému vedru do něho nastupoval již v devět hodin ráno. Rozběhy bývají často velkou loterií. Závod je nutné dobře odhadnout takticky a neudělat nějakou zásadní chybu, která by postup favoritům zkomplikovala. Jakub Dudycha si počínal skvěle a nenechal nikoho na pochybách a jednoznačně dominoval a postoupil.

Šampionát osmistovkaři téměř otevírali. Poté následovalo dlouhé čekání na finále. To bylo na programu až závěrečný den. Tři dny ve velkých vedrech musel vysokomýtský závodník strávit převážně na hotelu. Udržet tělo připravené na závěrečný výkon bylo v tak vysokých teplotách velmi těžké. Procházky po městě, nebo tréninky během dopoledních či odpoledních hodin, nepřicházely v úvahu. Čas pro trénink byl buď velmi brzy ráno nebo pozdě večer. Důležité bylo držet i životosprávu. Hotelová strava byla poměrně chudá na kvalitní potraviny, kupříkladu masa bylo opravdu poskrovnu.

Finále se přiblížilo a Jakub Dudycha byl jako největší favorit připravený udělat pro úspěch cokoliv.

Největším soupeřem měl být domácí Mamu, který disponoval skvělým osobním rekordem nejen na 800 metrů, ale i na 400 metrů. Rychlostně byl opravdu kvalitním soupeřem. V rozběhu se pak dobře jevil také Francouz Galtier a Ital De Rosa.

Závod měl bouřlivou atmosféru. Na domácího závodníka dorazila spousta fanoušků. Stadion pulsoval ohromnou energií. Prvních 400 metrů probíhali závodníci v relativně pohodovém tempu 56,01 s. Pole se začalo přelévat a Jakub Dudycha si vytvořil pozici pro závěrečný finiš. Při jedné z kolizí se rozhodl zaútočit. Počin to byl velmi odvážný. Do cíle zbývalo nejlepším závodníkům 200 metrů. Takhle dlouhý závěr není obvyklý.  Noam Mamu se zavěsil za vysokomýtského běžce. Izraelský rychlík postupně přestával drtivému tempu stačit. Jakub Dudycha si vytvořil malý náskok. Tribuna byla ve varu. Jakub Dudycha protnul cílovou pásku s rukama nad hlavou a mohl začít slavit. Vynikající sebevědomý výkon mladého závodníka znamenal, že Vysoké Mýto má mistra Evropy v atletice, v běhu na 800 metrů.