Dálkoví plavci v Poháru Lídy Jelínkové

Zakončení sezony roku 2022 v dálkovém plavání napříč všemi kategoriemi proběhlo již tradičně první zářijový víkend v Mělicích. Počasí bylo slunečné, voda měla krásných 21,7 °C. Po pár závodech s menší účastí se v Mělicích opět předvedla kompletní sestava dálkařů. Přihlášeno bylo 245 plavců z 38 klubů. Plavecký klub Vysoké Mýto (PKVM) na nejdelší trati 15KM reprezentovala trojice závodnic – Nikča Brýdlová, Justýnka Mašková a Zuzka Pospíšilová.

Nejlépe si již tradičně počínala Justýna Mašková, která obsadila 4. místo v absolutním pořadí. Ve hře bylo i 3. místo, o které si to již tradičně rozdávala s Annou Pumannovou. Justýnka byla v průběhu závodu určitě aktivnější plavkyní. Balík 5-6 soupeřek převážnou část závodu táhla v nohách, což jí stálo určitě mnoho sil. O umístění ale rozhodovalo až posledních 100 metrů, kdy děvčata našla poslední rezervy. Do cíle se opravdu mohutně finišovalo. Pokud bychom závodili v atletice, tak by Justýnka svoji soupeřku porazila. Pomyslnou cílovou čáru protnula jako první, bohužel se jí nepodařil cílový dohmat, který ji posunul na nepopulární 4. místo absolutně a 2. místo mezi mladšími juniorkami. V dálkovém plavání závod končí dotykem na dohmatovou desku, tělo se nepočítá. To je zkušenost do dalších závodů.

Zuzka Pospíšilová předvedla určitě svůj letošní nejlepší výkon. V balíku děvčat bojujících o 3. místo absolutně a 1. místo v kategorii mladších juniorek vydržela až do posledního kola, do mety 13 300 metrů. V tu chvíli do toho holky v čele balíku „šláply“, toto zvýšené tempo bylo na Zuzku již příliš rychlé a z balíku postupně „vystoupila“. Přesto může být naprosto spokojená a doufejme, že správně motivovaná do další sezony. Poslední účastnicí v kategorii dorostenek byla Nikča Brýdlová.

Výsledky:

Nikča Brýdlová (2004)
15KM 3:59,02 8. místo absolutně (2. místo st. juniorky)

Justýnka Mašková (2005)
15KM 3:26,35 4. místo absolutně (2. místo ml. juniorky)

Zuzka Pospíšilová (2006)
15KM 3:27,46 5. místo absolutně (3. místo ml. juniorky)

Podzimní rožeň

Definitivní tečkou za letošní sezonou byl 4. 9. závod Podzimní rožeň. Závodů se za PKVM zúčastnil pouze Tomáš Winkler v kategorii kadetů. Pro tuto kategorii byla vypsána trať 5KM a zároveň byla pojata jako superfinále, kde každý plavec může získat poslední body do celkového pořadí Českého poháru, tyto body se násobí koeficientem 1,4.

Tom, jak jsme již zvyklí, předvedl kvalitní vyzrálý výkon. V superfinále obsadil mezi kadety 2. místo za o rok starším Davidem Vernerem z Mladé Boleslavi. Za tímto zkušeným borcem zaostal o necelých 30 sekund! Ve svém ročníku 2008 opět nenašel přemožitele, Dana Macha z Kolína porazil o více než 5 minut. Pro Toma je dálkové plavání na otevřené vodě doplňkovou disciplínou, která ho ale zároveň dobře připraví na začátek nové bazénové sezony, na kterou se již začal pilně připravovat.

Výsledky:

Tom Winkler (2008) kadeti
5KM 0:59,57 2. místo (1. místo 2008) – superfinále Českého poháru v dálkovém plavání