Divadelní spolek Šembera sehrál příběh o přátelství, lásce a zradě

Divadelní spolek Šembera sehrál příběh o přátelství, lásce a zradě

Videoreportáž / Premiéru divadelní hry Milana Kundery Jakub a jeho pán uvedl Divadelní spolek Šembera v zaplněném divadelním sále Šemberova divadla ve Vysokém Mýtě v pondělí 30. ledna. Inscenace o třech dějstvích je variací na román Denise Diderota z konce 18. století. Vypráví roztodivné příhody dvou naivních hrdinů, šlechtického pána a jeho sluhy Jakuba, a vzdává neokázalý hold mužskému přátelství. 

„Jakub a jeho pán je divadlo, na které jsem poprvé přišel asi před dvaceti lety, kdy ho hráli naši kolegové z Luže. Už tehdy mě velice oslovilo a vyloženě jsem se do textu zamiloval. Později jsem ho viděl v podání profesionálů v Divadle Bez zábradlí. Utvrdilo mě to v tom, že je to pěkné divadlo a stojí za to ho někdy ve Vysokém Mýtě představit. Když mi bylo padesát, tak jsem se rozhodl, že se také jednou pustím do režie. Tato hra byla moje první volba,“ řekl režisér Petr Klofanda.

Divadelní hra se s nadsázkou, humorem, ale i s trochou smutku a sentimentu na pozadí tří milostných příběhů zabývá lidským osudem, který je, či není člověku dán.

„Zaujal mě text, protože se v něm prolíná několik linií příběhů, to za prvé. Za druhé je to divadlo na divadle, to znamená, že někdo je přihlížející, někdo hraje a vše probíhá najednou,“ řekl režisér. 

Nastudování této náročné hry se vysokomýtští ochotníci věnovali intenzivně už od loňského podzimu. V rolích Jakuba a pána se představili Petr Chalupník a Pavel Pešek.

Roli starého otrapy ztvárnil legendární vysokomýtský herec Vladimír Martinek. „S divadlem jsem začal už na gymnáziu ve Vysokém Mýtě. Začínal jsem hrát s herci, jako byla Marie Málková a Víťa Vrabec. Hráli jsme hry, které byly poplatné době. Marie Málková se vracela do Mýta a radila mi, jak to mám na jevišti dělat,“ řekl Vladimír Martinek.

Soudě podle potlesku publika se premiéra povedla na výbornou. Reprízy jsou přichystána na únor, březen a duben.

Videoreportáž Divadelní spolek Šembera sehrál příběh o přátelství, lásce a zradě