Historická procházka spojená s čištěním kamenů zmizelých a pietní položení stolpersteinů

Historická procházka spojená s čištěním kamenů zmizelých a pietní položení stolpersteinů

Také v letošním roce na počátku září ve Vysokém Mýtě uskuteční položení stolpersteinů. Ve čtvrtek 7. září se začíná v 9.00 na náměstí Přemysla Otakara II. před domem čp. 187, následovat bude položení kamenů před čp. 98 a pak v Pražské ulici před čp. 86.

„Stolpersteiny letos položí Gunter Demnig z Berlína, který je otcem celého projektu kladení kamenů zmizelých a od roku 1992 jich položil po celé Evropě už neuvěřitelných sto tisíc,“ řekla Soňa Krátká z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.

Stejně jako vloni bude položeno šest kamenů, které budou připomínat šest vysokomýtských sousedů. „V domě čp. 187 žila Regina Mändlová. Odtud se přesuneme před čp. 98, taktéž na náměstí, kde bydlel její synovec František Berger. Poslední stolpersteiny položíme před čp. 86 na Pražské ulici, zde žila rodina Koblitzových. Nikdo z jmenovaných sousedů se z koncentračního tábora nevrátil,“ vypráví Soňa Krátká.

Ještě před pietní akcí proběhne čištění kamenů „V souvislosti s kladením kamenů zmizelých zveme k podvečerní historické vycházce Po stopách zmizelých židovských příběhů. Sejdeme se ve čtvrtek 31. srpna v 17.00 ve středu náměstí Přemysla Otakara II. a postupně obejdeme všechny již v minulosti položené kameny. Připomeneme osudy židovských obyvatel a vyčistíme starší stolpersteiny,“ dodala Soňa Krátká.

Pietní položení stolpersteinů připravilo město Vysoké Mýto ve spolupráci s Regionálním muzeem ve Vysokém Mýtě.