Městské slavnosti nabídly zábavu pro celou rodinu (aktualizováno)

Městské slavnosti nabídly zábavu pro celou rodinu (aktualizováno)

Videoreportáž, fotogalerie / Vysoké Mýto prožilo víkend ve znamení Městských slavností. Konaly se od pátku 8. do soboty 9. září a přilákaly do centra města místní obyvatele i návštěvníky, kteří si užili dny plné zábavy, kultury a společenských událostí.

Slavnosti zahájil v pátek 8. září Litomyšlský symfonický orchestr. Pod taktovkou Davida Lukáše si pro posluchače v Šemberově divadle připravil koncert sestavený z díla Georga Friedricha Händela.

Městských slavností se tradičně účastní také zástupci partnerských měst. Letos přijeli do Vysokého Mýta hosté z německého Korbachu, bulharské Varny, slovenské Spišské Belé a polského Ozorkówa. A právě s Ozorkówem si město letos připomíná 10 let od podpisu partnerské smlouvy. Proto na začátku pátečního koncertu si to představitelé obou měst na pódiu připomněli. Starosta Jacek Socha obdržel od místostarosty Martina Krejzy originální skleněný hranol z optického skla. Ve svém projevu řekl: „Podporujme se navzájem. Spolupracujme dohromady. Jsem si jistý, že všechny nás čeká světlá budoucnost, pokud budeme spolupracovat.“ Místostarosta Martin Krejza přijal od starosty Jacka Sochy velkou fotografii Ozorkówa.  

Do programu slavností se jako vždy zapojila také Městská galerie Vysoké Mýto. Zahájena byla výstava sochaře Jakuba Vlčka, který prezentuje portréty z hlíny, sádry i bronzu. Najdeme zde drobnější plastiky i sochy v nadživotní velikosti. Ve foyer Turistického informačního centra se otevřela výstava kreseb Šimona Škrabala.

Sobotní dopolední program byl zaměřen na rodiny s dětmi. Divadeliér si pro ně připravil pohádku Jak Honza ke štěstí přišel. A potěšit je přijelo i Divadlo Kejkle s pohádkou Šípková Růženka, karnevalem i balónkovým klaunem. Děti si užívaly i ručně ovládané dřevěné atrakce od řezbáře Matěje. Starodávný kolotoč, kuličkovou dráhu, kolo štěstí a další. To vše zanechalo na jejich tvářích široké úsměvy. V poledne vystoupili na vysokomýtském náměstí Jakub Klement a Martin Bureš se svým projektem On the way home.

Následovalo slavnostní zahájení hlavního bloku a projevy hostů z partnerských měst, a pak si všichni užili koncertu kapely Perutě. Na pódiu se pak během odpoledne postupně vystřídaly skupiny Šufunky Gang, The Shookies, AcousticBox, Patrik Malý a na závěr Barbora Poláková.

Návštěvníci po celý den také využívali možnost v rámci Dnů evropského kulturního dědictví navštívit zdarma přístupné městské a církevní památky s řadou výstav a dalších doprovodných akcí.

Videoreportáž Městské slavnosti nabídly zábavu pro celou rodinu
Videoreportáž Studenti z vysokomýtského gymnázia přivítali nový školní rok festivalem

Koncert Litomyšlského symfonického orchestru, pátek 8. 9. / Šemberovo divadlo

Vernisáž výstavy Jakub Vlček v Městské galerii, a vernisáž výstavy kreseb Šimona Škrabala v Turistickém informačním centru, pátek 8. 9.

Městské slavnosti na náměstí, 9. 9.