Na vysokomýtském náměstí se konala mezinárodní soutěž učňů

Na vysokomýtském náměstí se konala mezinárodní soutěž učňů

Videoreportáž, fotogalerie / Od úterý do čtvrtka 20.-22. září se na náměstí již po jedenácté sešli učni stavebních oborů, aby si před zraky veřejnosti vyzkoušeli, co se naučili ve svých domovských školách. V současnosti je soutěž Řemeslo/Skill největší soutěžní přehlídkou svého druhu. Ve Vysokém Mýtě se tradičně koná již od roku 2011. „Soutěž Řemeslo/Skill vzniklo na podporu technického školství a na podporu řemesel. Vznikla z iniciativy Pardubického kraje, který měl zájem pořádat nějakou akci, která by toto splňovala. Stavební škola se s městem shodla na tom, že by nebylo špatné pořádat tuto soutěž přímo na náměstí před zraky veřejnosti. Ne schovanou ve školám, nebo uzavřených prostorách. My jako Erudio CZ jsme měli s těmito soutěžemi zkušenost. Tak se to dalo dohromady a vznikla soutěž Řemeslo/Skill,“ řekla Lenka Ulrychová.

Letos se zde představilo rekordních 23 škol z Česka a Slovenska. Soutěžilo 74 učňů ve dvoučlenných družstvech. „Dvouletá přestávka iniciovala velký zájem nejenom škol, ale i žáků představit se se svým umem, co se naučili na svých školách a porovnat své dovednosti i s dalšími soutěžícími. Rádi se sem každoročně vracejí i mistři. Měli jsme trošku starost, jestli covid nepoznamenal hlavně praxe soutěžících, ale ukázalo se, že učni jsou letos zdatní a že umějí,“ dodala Lenka Ulrychová. O tom se mohli přesvědčit všichni, kdo náměstím třeba jen procházeli. V úterý zedníci postavili soutěžní stavby, ve kterých pak soutěžní zadání realizovali instalatéři, montéři suchých staveb a obkladači. A samostatně plnili svůj úkol výrobu židličky také truhláři.

Na náměstí současně probíhal doprovodný program zaměřený na předškolní děti a žáky základních škol. Ti si zde mohli vyzkoušet svou manuální zručnost a šikovnost.

Reportáž Na vysokomýtském náměstí proběhla znovu mezinárodní soutěž učňů

Výsledky soutěže Řemeslo/ Skill 2022

Foto Ivan Hudeček