Pocta krokusům

Pocta krokusům

V letošním roce 2022 se žáci Gymnázia Vysoké Mýto ze třídy sekundy zúčastnili mezinárodního projektu KROKUS, který realizuje irská organizace (HETI = Holocaust Education Trust Ireland) ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze. Každá škola, která se chtěla zúčastnit této akce, obdržela 50 cibulek krokusů, které mají připomínat zemřelé židovské i další děti, které nepřežily v koncentračních táborech.

Žáci třídy se sami rozdělili do osmi skupin, které měly plnit zadané úkoly. Účastníci první a druhé skupiny vymýšleli způsob vytvoření židovské hvězdy z provázků, do které bylo nutno umístit 50 cibulek krokusů. Třetí skupina vytvořila podobu kalendáře, do kterého se zaznamenávají činnosti spojené s projektem KROKUS. Účastníci čtvrté a páté skupiny si měli rozdělit 30 pojmů, u kterých následně vyhledali, co znamenají, a měli vytvořit prezentaci o holocaustu. Šestá skupina měla zjistit informace o židovské hvězdě. Sedmá skupina zjišťovala informace o krokusech a též měla vyrobit plakát, který má upozornit všechny chodce, aby na místo, kde jsou krokusy zasazeny, nešlapali. Osmá skupina pořizovala dokumentaci při průběhu projektu
a následně měla vytvořit článek a aktualitu.

Budeme rádi, když se přijdete podívat na jaře na naši židovskou hvězdu, kterou najdete před vchodem do gymnázia u velkého stromu.

Denisa Boguschová a Barbora Dvořáková, sekunda, Gymnázium Vysoké Mýto

Foto archiv Gymnázium Vysoké Mýto