Připomínka obětí druhé světové války

Připomínka obětí druhé světové války

Položením květin u pamětní desky na budově bývalých vojenských kasáren v ulici Jiráskova a památníku v Jungmannových sadech a minutou ticha uctili starosta František Jiraský, místostarosta Jan Lipavský spolu s npor. Šárkou Bílovou z Krajského vojenského velitelství Pardubice a Jiřím Junkem, ředitelem regionálního muzea, památku obětí druhé světové války.

V pondělí 8. května, 78 let od konce druhé světové války, vzpomněli na příslušníky československé armády z vysokomýtské posádky, z nichž řada položila svoje životy za svobodu svojí vlasti. Hrdinně bojovali v zahraničních armádách, anebo byli nacistickými okupanty vězněni, týráni a popraveni za účast v domácím odboji.

Poklonili se také u pomníku popravených studentů gymnázia na Vaňorného náměstí. Připomněli si rovněž popravené činovníky vysokomýtského Sokola a židovské spoluobčany i statečné obyvatele Vysokého Mýta, kteří se nebáli postavit okupačnímu režimu.

„Připomínáme si vítězství v boji za svobodu, ale i konkrétní lidské osudy našich spoluobčanů. Proto jsem rád, že studenti našeho gymnázia oživili vzpomínky na vysokomýtské židovské sousedy. Je to jedna z příležitostí, jak uchovat památku obětí druhé světové války a pochopit význam lidské svobody,“ řekl starosta František Jiraský.

Představitelé města položili květiny také u památníku světových válek na vysokomýtském hřbitově.

Foto Jitka Kočová