Revitalizace území bývalých kasáren se uchází o prestižní Českou cenu za architekturu

Revitalizace území bývalých kasáren se uchází o prestižní Českou cenu za architekturu

Revitalizace území bývalých kasáren ve Vysokém Mýtě podle návrhu architektů Martina Lukáče a Barbory Srpkové se uchází o prestižní Českou cenu za architekturu.

Revitalizace vnějších ploch areálu bývalých kasáren představuje výrazné rozšíření veřejného prostoru města jihozápadně od historického centra Vysokého Mýta. Začala v roce 2017 architektonicko-urbanistickou soutěží, do které se přihlásilo 7 návrhů. Vítězný návrh architektů Martina Lukáče a Barbory Srpkové pak město představilo veřejnosti. Po důkladné přípravě projektu došlo v letech 2021-2022 ke komplexní revitalizaci území o ploše více než 3,5 ha. Její součástí jsou také opatření napomáhající zadržování vody v území. Srážková voda je částečně akumulována a využita na závlahu ploch zeleně. Na sadových úpravách spolupracoval krajinářský architekt Lukáš Štefl.

V území vznikl zajímavý prostor pro sportování a volnočasové vyžití. Centrální část parku tvoří multifunkční hřiště s tribunou. Pod ní se nalézá kiosek, sociální zařízení a zázemí pro údržbu. V okolí kiosku je mnoho příležitostí pro posezení, odpočinek i občerstvení. Multifunkční hřiště doplňuje hřiště na pétanque, kůlové hřiště pro děti a dráha pro rekreační běh.

„S proměnou prostoru jsme spokojeni, a ještě více nás těší, že ji pozitivně vnímá i veřejnost. Bezprostředně po dokončení se stalo oblíbeným místem pro děti i pro dospělé,“ řekl starosta František Jiraský.

O titul v letošním 8. ročníku České ceny za architekturu (ČCA) se uchází 241 staveb realizovaných v posledních pěti letech na území České republiky. Mezinárodní odborná porota z nich vybere užší okruh nominovaných, který bude oznámen na nominačním večeru 27. června. Nejvyšší ocenění budou vyhlášena na slavnostním galavečeru v listopadu.

Do soutěžní přehlídky České komory architektů se letos přihlásilo o pětinu více staveb než v loňském roce. Polovina realizací (118) byla dokončena vloni, dvě třetiny pak dohromady za poslední dva roky (186). Díla přihlašovali sami architekti i nominovali odborníci.

Celkem 14 staveb přihlášených do letošního ročníku přehlídky vzešlo z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jednou z nich je i Revitalizace území bývalých kasáren ve Vysokém Mýtě.

Práci českých architektů bude tradičně hodnotit sedm erudovaných zahraničních expertů. Letos jsou jimi architektka Gilma Teodora Gylytė (Litva; DO ARCHITECTS), architekt a urbanista Joakim Lindmarker (Švédsko; urban minds), architekt, krajinářský architekt a urbanista Winy Maas (Nizozemsko; MVRDV), architektka Taba Rasti (Španělsko; Foster + Partners), architekt Oliver Sadovský (Slovensko; Sadovsky & Architects), krajinářská architektka Maike van Stiphout (Nizozemsko; DS landscape architects) a spisovatel, kurátor a kritik specializující se na oblast designu a architektury Deyan Sudjic (Velká Británie).

Revitalizace území bývalých kasáren architektů Martina Lukáče a Barbory Srpkové a další přihlášené realizace jsou přístupné na webu soutěžní přehlídky.

Zdroj https://ceskacenazaarchitekturu.cz

Revitalizace území bývalých kasáren Vysoké Mýto. Foto Alex Shoots Buildings, www.alexshootsbuildings.com