Rubínek oslavil 30. výročí velkolepým koncertem

Rubínek oslavil 30. výročí velkolepým koncertem

Videoreportáž / Dětský pěvecký sbor Rubínek vznikl v září 1993 v Základní umělecké škole ve Vysokém Mýtě. U jeho zrodu byl učitel Pavel Zerzán. Za celou dobu existence Rubínku se v něm vystřídalo na 600 dětí.

Postupně se sbor rozšířil i o přípravná oddělení Korálek a Kamínek, ve kterých se děti učí od prvních tříd správným pěveckým návykům, základní hudební teorii, a hlavně osvojování jednohlasých a postupně i jednoduchých vícehlasých skladeb.

V současné době sbor sdružuje okolo 100 dětí. Svoje pěvecké umění předvedly v pátek 10. května na koncertě v Šemberově divadle. 

Na jevišti i v hledišti panovala slavnostní neopakovatelná atmosféra, díky které si děti ze sboru užily bouřlivé ovace vestoje.

„Vrcholem celého večera bylo vystoupení bývalých členů Rubínku, který jsme nazvali Rubín. A to bylo obrovské těleso. K mé radosti se sešlo přes 80 „děti“. Na čtyřech víkendových zkouškách jsme nacvičili dvacetiminutový repertoár a zavzpomínali na to, jak děti chodily do sboru a na různé akce,“ řekl sbormistr Pavel Zerzán.

Rubínek se během své třicetileté historie zúčastnil spousty koncertů u nás i v zahraničí. Zpěv nadaných dětí bylo slyšet ve Spojených státech amerických, Německu, Bulharsku, Slovinsku nebo Španělsku.

Mimo klasickou výuku v prostorách vysokomýtské základní umělecké školy také pravidelně vyjíždí na třídenní intenzivní soustředění. Letošní se konalo v Českých Petrovicích.

„Rubínek pro mne znamená, pokud bych měl být hodně upřímný, tak bych řekl další rodinu. Ráno se probudím a už přemýšlím, jestli bude zkouška, co máme přichystat, co máme plánovat, takže já v podstatě nedělám nic jiného, než jenom myslím na práci. Ta práce mě neskutečně baví i po 30 letech, protože děti jsou úžasný materiál, kreativní a tvořivý, takže si myslím, že nikdy to není stereotypní práce,“ řekl Pavel Zerzán.

Poslechnout si Rubínek, Korálek i Kamínek, ale také Rubín složený z bývalých členů sboru, budete mít možnost 24. května. V rámci ZUŠ Open vystoupí na náměstí Přemysla Otakara II.

Videoreportáž Rubínek oslavil 30. výročí velkolepým koncertem