Sněhová nadílka vytvořila na Adventním kujebáckém jarmarku úžasnou atmosféru

Sněhová nadílka vytvořila na Adventním kujebáckém jarmarku úžasnou atmosféru

Videoreportáž, fotogalerie / Tradiční akce přilákala v sobotu 2. prosince do Vysokého Mýta stovky lidí, kteří se sešli na náměstí Přemysla Otakara II., aby společně oslavili začátek vánočního období.

Letošní ročník nebyl jen o stáncích s vánočními dárky, ale především o romantické atmosféře, kterou vytvořil padající sníh. A nechyběl ani bohatý kulturní program. Už v 9 hodin vystoupili na podiu žáci ze Speciální základní školy a praktické školy Vysoké Mýto. Další vánočně laděné písně zazpívaly děti ze Základní školy Javornického a svým vystoupením přítomné potěšil i pěvecký sbor Kosáček z Mateřské školy Slunečná.

Jednou z dalších atrakcí byl Mikulášský parní vlak, který několikrát s pomalou elegancí projel městem. Všem v jeho okolí přivezl vzpomínky na doby, kdy hlasitý hvízdavý zvuk a oblaka bílého kouře byly běžným doprovodem městských železničních tratí.

Odpolední program na náměstí pokračoval pásmem vánočních písní, které si připravily děti ze Základní školy Knířov. Návštěvníci měli možnost po celý den nakupovat originální vánoční dárky, ale také ochutnávat punč, svařené víno a další dobroty. Stánky byly pestré a nabízely vše od ručně vyrobených ozdob až po tradiční vánoční potraviny.

Vrcholem celého dne byl koncert žáků z vysokomýtské základní umělecké školy. Na podiu se předvedli mladí umělci z dechového oddělení a nechyběly ani pěvecké sbory Korálek, Kamínek i Rubínek.

Hlavní událostí večera bylo slavnostní rozsvícení vánočního stromu. „Období adventu, jak jistě víte, je, pokud jde o věřící, spojeno s čekáním na Spasitele Ježíše Krista a jeho příchod. Nevěřící toto období mají spíš spojeno s předvánočním shonem, úklidy, obstaráváním dárků pro své blízké, pečením cukroví. Já vám všem přeji, abyste ale našli chvilku klidu, abyste si našli čas na osobní rozjímání a zklidnění a abyste se měli rádi. A abyste si našli čas nejen na sociálních sítích, ale i naživo, jako například dnes, se potkat se svými blízkými a sdělit si své strasti a radosti,“ popřál lidem před rozsvícením vánočního stromu místostarosta Jan Lipavský.

O samotné rozsvícení vánočního stromu se letos postarali andělé na chůdách, kteří společně s celým náměstím odpočítali všemi očekávaný okamžik.

Celý adventní kujebácký jarmark byl skvělým zahájením vánoční sezony. Lidé odcházeli domů s úsměvem na tváři a jejich srdce byla naplněna radostí a pohodou.

Videoreportáž Sněhová nadílka vytvořila na Adventním kujebáckém jarmarku úžasnou atmosféru

Foto Jan Vlček

Foto Petra Šplíchalová

Foto Ondřej Halama