Úspěchy sportovního družstva hasičů v požárním sportu 

Úspěchy sportovního družstva hasičů v požárním sportu 

Sportovní tým starších žáků si vítězstvím v okresním kole v Mladkově vybojoval postup do krajského kola ve sportovní hře Plamen. Krajské kolo se konalo první červnovou sobotu v Pardubicích za účasti celkem 12 nejlepších kolektivů ze 4 okresů Pardubického kraje.

Po dlouhých letech mělo sportovní družstvo místního Sboru dobrovolných hasičů velkou šanci opět zabojovat o postup na mistrovství republiky. Pět velice náročných atleticko-technických disciplín – štafeta požárních dvojic, štafeta 4×60 m, štafeta CTIF, útok CTIF a požární útok, bylo potřebné absolvovat v co nejlepším čase a s minimem trestných bodů.

Naši borci si po celou dobu soutěže vedli výborně, plnili do posledního detailu všechny pokyny trenérů a předvedený sportovní výkon byl na jejich letošním maximu. Ve 4 disciplínách dokonce zaběhli osobní rekord a před poslední disciplínou zaostávali pouze o jeden bod za doposud vedoucím družstvem z Lukavice.

Závěrečná disciplína – požární útok (tzv. královská disciplína) byla na programu až ke konci celého náročného dne. Na svůj první pokus jsme nastoupili s velkým odhodláním. Drobné technické potíže a téměř nulové zkušenosti s jiným typem čerpadla pro nás znamenal nepříliš vydařený pokus s dosaženým časem, který nás zařadil až na závěr startovního pole. Do druhého kola jsme zmobilizovali všechny své poslední síly a chtěli zúročit dosud nasbírané zkušenosti. Pokus byl rozběhnut absolutně perfektně bez jakékoliv chybičky a voda na proudnicích byla v rekordním čase. V tom okamžiku nám však štěstí ukázalo záda a v samém závěru pokusu, kdy mělo dojít k nástřiku terčů, přišel silný větrný poryv, který našim proudařům absolutně zmařil šance na úspěšný nástřik 10 litrových terčů. Zklamání všech našich závodníků a trenérů bylo veliké. S napětím jsme sledovali pokusy našich soupeřů. Tak nepříznivé větrné podmínky, jaké mělo naše družstvo, už žádný tým neměl a jejich vcelku vydařené pokusy znamenaly náš propad v celkovém hodnocení. V celkovém součtu jsme naštěstí uhájili alespoň bronzové pozice, které pro naše svěřence a trenéry mají odstín zlata. Všichni naši závodníci předvedli naprosto profesionální přístup a jejich sportovní výkon má náš obdiv. Moc jim za to děkujeme. Celkové vítezství si nakonec vybojoval tým ze Skutče a stříbrný skončil tým z Lukavice.

Této úspěšné reprezentaci na krajském kole předcházelo několik dalších významných úspěchů na hasičských závodech: vítězství ve dvojboji v Lukavici, třetí místo v požárních útocích v Bohousové, vítězství na okresním kole v Mladkově, úspěšná účast na halových závodech jednotlivců v Ostravě a Jablonci nad Nisou, závody jednotlivců v České Třebové a v Chocni.

Za těmito úspěchy našeho sportovního družstva je pracovitost a chuť pravidelně a systematicky se připravovat na závody dvakrát týdně po celý školní rok. Zaměřujeme se především na prvky rozvíjející rychlost, obratnost, sílu a technickou dovednost při činnosti s hasičským vybavením. Svojí náplní mají naše tréninky velice blízko k atletice a gymnastice. Snažíme se o komplexní rozvoj fyzické zdatnosti, kterou naši sportovci potřebují k plnění disciplín v požárním sportu. Už nyní zahajujeme přípravu na podzimní blok závodů, které se chystáme absolvovat. Jsme prozatím průběžně vedoucím družstvem v okresní lize v požárním útoku, a to je pro nás silná motivace do dalších závodů. Velká chuť je i nadále se zlepšovat v individuálních disciplínách – běh na 60 m překážek. Naši chlapci a děvčata mají velkou šanci splnit kvalifikační limit na halové mistrovství republiky, které se uskuteční v listopadu v Ostravě.

Aleš Lipavský a Lukáš Mikulecký, vedoucí družstva starších žáků

Foto archiv SDH Vysoké Mýto