Úspěchy vysokomýtských plavců v Českém poháru v dálkovém plavání 2022

Český pohár v dálkovém plavání pro sezonu roku 2022 se skládal ze 17 závodů. Každý pořadatel jednotlivého závodu má vlastní rozpis, tratě, které se poplavou. Některé závody jsou jednodenní, některé se plavou ve dvou dnech. Rozmezí délky tratí je od jednoho kilometru až po maratonských dvacet kilometrů. Prvním závodem Českého poháru (ČP) bylo Mistrovství České republiky masters pořádané naším oddílem. Následovalo zimní Mistrovství ČR žactva, kadetů, dorostu a dospělých v Praze-Podolí. Poté se již závody přesunuly na otevřenou vodu, konkrétně na Velký Bolevický rybník poblíž Plzně. Dále to byly rybníky Špinka, Tovačov, Sečská přehrada, Brněnská přehrada, Račice-veslařský kanál, Lipno, České Budějovice (soutok Vltavy, Malše), Libochovice (Ohře), Kolín (Labe), Pastviny a Mělice.

Plavci z Plaveckého klubu Vysoké Mýto (PKVM) byli k vidění na 14 jednotlivých závodech. Pravidelně klub reprezentovala čtveřice plavců:

Nikola Brýdlová, 2004 (starší dorost)

Justýna Mašková, 2005 (mladší dorost)

Zuzana Pospíšilová, 2006 (mladší dorost)

Tomáš Winkler, 2008 (kadeti)

Tito čtyři borci dotáhli svými výsledky PKVM na krásné 8. místo v celkovém bodování ČP mezi kluby se ziskem 3981,7 bodů. Do tohoto bodování byli započítáni plavci z 72 klubů. Výrazně lepších výsledků dosáhli v hodnocení jednotlivců.

Justýna Mašková (2005) – 1. místo mladší dorostenky, 3. místo absolutně

Justýnka už několik sezon potvrzuje, že patří k nejlepším dálkařkám ve své kategorii, což jsou letos posledním rokem mladší dorostenky. Vloni při svém „přestupu“ z kategorie kadetek do mladších dorostenek se jí povedlo mezi mladšími dorostenkami zvítězit a jako velký bonus z toho bylo 3. místo mezi všemi ženami (ml. dorostenky, st. dorostenky a dospělé). V letošní sezoně se jí tento skvělý počin povedlo zopakovat. Opět zvítězila mezi mladšími dorostenkami a zároveň obhájila 3. místo absolutně. Zvítězila „Eňa“ Štěrbová (1994), dlouholetá česká reprezentantka a přemožitelka kanálu La Manche. Druhé místo obsadila Pavlína Soukupová (2000) z Plzně. K těmto výsledkům ještě přidala dvě umístění na stupních vítězů na MČR (Seč 10KM a Račice 20KM). Před Justýnkou musíme smeknout pomyslný klobouk za její bojovnost, houževnatost a morálku.

Zuzana Pospíšilová (2006) – 3. místo mladší dorostenky, 5. místo absolutně

Zuzka se dálkovému plavání začala věnovat v sezoně 2020. Jako úplný nováček sbírala zkušenosti, bez kterých se v dálce nedají očekávat kvalitní výsledky. Mezi kadetkami obsadila 25. místo. V sezoně 2021 již získané zkušenosti a samozřejmě tréninkové úsilí začala přetavovat v zajímavé výsledky. Nakonec z toho bylo pěkné 5. místo mezi kadetkami. V sezoně 2022 Zuzka opět pokračovala ve výrazném zlepšování. Již jako mladší dorostenka obsadila skvělé 3. místo mezi děvčaty narozenými v letech 2005-2006. Bonusem bylo určitě 5. místo absolutně a dvě 3. místa z Mistrovství České republiky (Seč 10KM a Račice 20KM). Zuzka v letošní sezoně ukázala velký potenciál a výrazně se svými výsledky přiblížila k mnohem ostřílenější Justýnce. Nezbývá než Zuzce popřát mnoho sil do dalších tréninků, chuti do další dálkoplavecké sezony.

Nikola Brýdlová (2004) – 2. místo starší dorostenky, 8. místo absolutně

Nikča by se již dala považovat za veteránku dálkového plavání. Spoustu roků se v tomto kolotoči pohybuje s výsledky někde mezi pátým a desátým místem na jednotlivých tratích. Proto jsme strašně rádi, že to letos konečně vyšlo a získala cennou medaili z MČR. Pro Nikču to byla určitě obrovská satisfakce, odměna za všechny ty roky dřiny.

Tomáš Winkler (2008) – 5. místo kadeti, 1. místo ročník 2008

Tomáš v loňské sezoně v celkovém pořadí ČP ovládl kategorii staršího žactva. Letošní sezona pro něho byla trochu zvláštní. Termínová listina dálkového a bazénového plavání se letos hodně kryla.     A protože Tom má velice kvalitní výsledky i v bazénovém plavání (3x mistr ČR), tak dostal bazén přednost před dálkou. Proto v této okleštěné sezoně bylo prvořadým cílem získat mistrovský titul na 5KM v Račicích než celkové umístění v Českém poháru. Tom cíl bezezbytku splnil. Ve veslařském kanálu v Račicích získal titul mistra ČR na 5KM. V průběhu léta se mu dařilo stahovat bodovou ztrátu ze začátku sezony, v závěru dokonce sesadil Jakuba Krásného z prvního místo ročníku 2008. Tomovi patří dík za to, že i když prioritou je a do budoucna stále bude bazén, tak na dálku nezanevřel a PKVM poctivě reprezentoval i přes letní prázdniny, kdy mají bazénoví plavci většinou částečné volno po náročné sezoně.