Výměna řidičských průkazů

Výměna řidičských průkazů

Během tohoto roku postupně vyprší platnost některých řidičských průkazů. Jedná se o průkazy, které byly vydány v roce 2013 s dobou platnosti na 10 let. Dále končí velké množství řidičských průkazů s platností na 5 let, pokud osvědčuje i řidičské oprávnění udělené pro skupinu C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D nebo D+E.Řidiči by si měli platnost svého řidičského průkazu pohlídat a dostatečně včas požádat o jeho výměnu, aby se vyhnuli frontám, jelikož se jedná o výměnu opravdu velkého množství dokladů. Výměnu lze provést již 3 měsíce před skončením platnosti řidičského průkazu a je zcela bezplatná.

Lhůta pro vydání nového řidičského průkazu je 20 dní, o výměnu lze požádat také ve zrychlené lhůtě do pěti pracovních dnů. Za expresní vydání si však řidiči připlatí 700 Kč. K vydání nového řidičského průkazu stačí přijít s platným průkazem totožnosti, případně s doklady prokazující obvyklé bydliště a stávajícím řidičským průkazem na jakýkoliv úřad obce s rozšířenou působností. Žádost o vydání řidičského průkazu vám bude vytištěna na přepážce.

Řidiči si mohou ušetřit jednu návštěvu úřadu a vše vyřídit pohodlně online a  to přes Portál občana, kam se lze přihlásit například prostřednictvím mobilního klíče eGovernmentu, bankovní identity, eObčanky nebo datové schránky.

Kristýna Šťastná, vedoucí odboru dopravních a správních agend