Výroční filmové ceny Český lev s vysokomýtskou stopou

Výroční filmové ceny Český lev s vysokomýtskou stopou

Studentský film Doprovázení Vojtěcha Konečného z Vysokého Mýta je finalistou Ceny Magnesia za nejlepší studentský film, která se uděluje na výročních filmových cenách Český lev. Slavnostní vyhlášení cen se bude konat v sobotu 9. března.

Film se natáčel ve Vysokém Mýtě v roce 2022 s finanční podporou města. „Bez účasti města a jeho občanů bychom jen stěží mohli tento film natočit a dokončit. Jsme za tuto pomoc velice vděčni,“ řekla produkční FAMU Adéla Konečná.

Předpremiéra filmu se konala v Šemberově divadle 7. ledna 2023. „Jsem rád, že v našem městě bylo natočeno tak kvalitní dílo. Za scénář a režii filmu jsme Vojtěchu Konečnému vloni udělili Cenu města Vysokého Mýta,“ řekl starosta František Jiraský.

Film vypráví příběh Kamily, praktické lékařky na prahu důchodového věku, která se stará o své rodiče – devadesátiletého tatínka a Alzheimerovou chorobou postiženou maminku. Doprovází je v jejich finálních stádiích života. Přitom si sama uvědomuje svoji smrtelnost a také to, že nemá nikoho, kdo by ve stejné míře doprovázel v budoucnu jí.

Od ošetřující doktorky své maminky se Kamila dozvídá, že se stav její milované prudce zhoršuje a že smrt může přijít každým dnem. Dále proplouvajíc svým osamělým životem a bojujíc s otcovým odlišným pohledem na život a na smrt, Kamila se snaží připravit na nejhorší. Na okamžik, který je nevyhnutelný, který ale rovněž může přinést určité vysvobození a přijetí.

Hlavní roli ztvárnila Veronika Jeníková, v dalších rolích se představili Petr Kostka, Hana Frejková, Simona Postlerová a Martina Babišová.


režie: Vojtěch Konečný
scénář: Vojtěch Konečný
kamera: Filip Hájek
výprava: Theodora Bognárová
střih: Vojtěch Konečný
supervize střihu: Enis Saraçi
zvuk: Ondřej Rozum
masky: Jana Vannayová | Svatava Dudková | Petra Bisová
hudba: Tomáš Borl
dramaturgie Jan Dvořáček
producent FAMU – Filmová a televizní fakulta AMU
koproducent nukleon frame, s.r.o. | Nadační fond FILMTALENT Zlín
producenti Peter Poch | Adéla Konečná | Vojtěch Konečný

Autor plakátu David Řeřicha. Autor fotografií Antonín Zerzán.

Přehled všech nominovaných najdete na www.ceskylev.cz.