Vysoké Mýto si připomene Den vzpomínek na oběti holokaustu v Památníku Terezín

Vysoké Mýto si připomene Den vzpomínek na oběti holokaustu v Památníku Terezín

V letošním roce se město Vysoké Mýto, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě a Gymnázium Vysoké Mýto zúčastní Dne vzpomínek na oběti holokaustu mimořádně v Památníku Terezín. Před rokem pietní akci město uspořádalo v Jungmannových sadech.

„Mnozí z obyvatel zaregistrovali, že studenti vysokomýtského gymnázia pod vedením Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě zrealizovali poutavou akademii, v rámci níž bylo vloni v prosinci důstojně připomenuto 80 let od transportu Židů z našeho města. Památník Terezín oslovil studenty s nabídkou realizace mimořádného počinu v prostorách Památníku přímo v rámci akce Jom-ha-šoa. V tento den budou navíc v Terezíně také čtena jména našich perzekuovaných sousedů,“ řekla Soňa Krátká z regionálního muzea, která byla iniciátorkou vzpomínkové akademie i položení kamenů zmizelých ve Vysokém Mýtě.

Vzpomínková akce Jom-ha-šoa v Terezíně se uskuteční v úterý 18. dubna a zúčastní se jí všichni vystupující včetně maturantů. „Studenti vyjedou na cestu po 10. hodině dopolední – poté, co část z nich napíše písemné maturitní práce. Nedílnou součást skupiny od začátku tvoří vysokomýtské muzeum a všichni jako celek si nesmírně vážíme této nabídky. Nabídky, jež pro nás bude zároveň odměnou za dobře vykonanou práci. Vzpomeňte s námi na tragické osudy zmizelých sousedů a připojte se v myšlenkách k nám 18. dubna od 14.00 hodin,“ dodala Soňa Krátká.

Město Vysoké Mýto se poprvé připojilo před rokem k národní vzpomínkové akci Jom-ha-šoa veřejným čtením jmen sousedů pronásledovaných a posléze zavražděných během 2. světové války pro svůj židovský původ. Setkání se konalo v Jungmannových sadech u pamětní desky připomínající transporty.

Foto Vanda Grof, RMVM