Vysoké Mýto si připomnělo 105 let republiky

Vysoké Mýto si připomnělo 105 let republiky

U památníku v Jungmannových sadech si obyvatelé Vysokého Mýta 28. října připomněli výročí vzniku Československé republiky.

Poctu u památníku věnovaném vojákům vysokomýtského třicátého pěšího pluku, kteří v letech 1918 a 1919 bojovali na Slovensku proti vojsku komunistické Maďarské republiky rad, spolu se starostou Františkem Jiraským a místostarostou Janem Lipavským vzdala mjr. Lucie Šimonová, zástupkyně Krajského vojenského ředitelství Pardubice.

„Československo by nemohlo vzniknout bez jasného souhlasu a podpory zemí vítězné dohody a bez hrdinství a statečnosti jednoho statisíc legionářů, kteří se během první světové války připojili k našim jednotkám ve Francii, Rusku a v Itálii. Československá armáda se tak v mnoha ohledech zrodila ještě dříve než její stát. Tyto heroické počátky daly pevný morální základ a stály u zrodu demokratické tradice, z níž čerpala naše státní existence,“ řekla mjr. Lucie Šimonová.

O hudební doprovod vzpomínkové akce se postarali žáci z dechové sekce Základní umělecké školy Vysoké Mýto pod vedením Václava Drobného. Pásmo písní a básně přednesli žáci ze Základní školy Javornického.

Foto město Vysoké Mýto