Vysokomýtská naučná stezka se rozšířila o duchovní okruh

Vysokomýtská naučná stezka se rozšířila o duchovní okruh

Videoreportáž, fotogalerie / Duchovní okruh, stejně jako okruhy městský a přírodní, vybudovalo město Vysoké Mýto. Poutníky provede po místech v okolí města, která jsou spojena s církevními památkami a duchovními tradicemi. „Vede od vysokomýtské zvonice poutní cestou směrem do Knířova, z Knířova na Sedlec, Vraclav a zpátky do Vysokého Mýta,“ řekl Ondřej Halama, vedoucí odboru rozvoje města. Celý okruh je bezmála 20 kilometrů dlouhý a má 9 zastavení. „Mapuje různé křížky, kaple a další drobné sakrální objekty vkrajině. Přibližuje i méně známé věci jako třeba morový pomník pod Knířovem, kolem kterého sice stezka nevede, ale odkazuje na něj jedno zastavení na knířovské poutní cestě. Také připomíná místa, která zdánlivě sduchovnem nesouvisejí, jako například Stáninu vyhlídku nedaleko Vanic, kde je krásný pohled do krajiny a také je oslavou přátelství,“ řekl Vojtěch Barcal, historik regionálního muzea.

Na obsahu jednotlivých zastavení duchovní stezky a souvisejících webových stránkách, na které se dostanete jednoduše načtením QR kódu, spolupracovalo Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě.

Pylony obsahují fotografie a informace z jednotlivých míst, ale nalezneme zde i pověsti či básně. „Jednotícím prvkem jednotlivých zastavení jsou verše od Bedřicha Bridela, vysokomýtského rodáka, jezuitského básníka a prozaika, jehož nejslavnější dílo Co Bůh? Člověk? Je vrcholná česká barokní báseň. Právě verše z této básně jsou na jednotlivých pylonech napsány a provázejí poutníka,“ řekl Vojtěch Barcal.

Koncepční řešení vysokomýtských naučných stezek spočívá v odlišných materiálech. Panely městského okruhu jsou vyrobeny z kortenu, přírodního z akátového dřeva. „Pro třetí okruh jsme zvolili pískovec, i když jsme zvažovali více materiálů, jako třeba žulu nebo opuku. Nakonec byl zvolen pískovec z lomu Vyhnánov,“ dodal Ondřej Halama.

Nechte se zlákat k procházce po nové naučné stezce. Vychutnejte nádherné barvy podzimu a na chvíli se ocitněte v dobách dávno minulých.

REPORTÁŽ Vysokomýtská naučná stezka se rozšířila o duchovní okruh

Foto Radek Štěpán