Vysokomýtští plavci a Český pohár v dálkovém plavání 2023

Letošní Český pohár v dálkovém plavání se skládal ze 3 závodů v bazénu (MČR masters, MČR Podolí, Námořní míle) a 16 závodů na otevřené vodě (Czech Man Swim, Špinka, Tovačov, Seč, Bolevák, Brněnská přehrada, Veselí nad Lužnicí, Stříbrný rybník, Lipno, České Budějovice, Libochovice, Kolín, Pastviny, Račice, Mělice I., Mělice II.), celkem 19 závodů. Plavci z Plaveckého klubu Vysoké Mýto se zúčastnili 2 závodů v bazénu a 14 závodů na otevřené vodě.

Plavecký klub Vysoké Mýto obsadil v celkovém pořadí Českého poháru krásné 8. místo se ziskem 4 894 bodů, čímž zopakoval umístění z předešlého ročníku. Do ČP 2023 nastoupili plavci z 82 oddílů. Pozitivem je určitě bodový zisk v letošní sezoně. Naši plavci získali o bezmála 1 000 bodů více než loni. O bodový zisk se loni zasloužila z největší části čtveřice plavců – Justýna Mašková, Zuzana Pospíšilová, Nikola Brýdlová a Tomáš Winkler. V sezoně 2023 se k tomuto „čtyřlístku“ přidalo více plavců, kteří byli pravidelnými účastníky: Teymur Afandi, Jakub Dzivý, Kristýna Držmíšková, Natálie Čápová. Děvčata Dorota Metelková a Michaela Nováková nastoupila ve 3-4 startech.

Justýna Mašková (ročník 2005)

V posledních šesti sezonách vždy do „bodové pokladnice“ přispěla s počtem 1 413 největší porcí bodů. Justýna ale není pouhou „sběratelkou bodů“, pro vysokomýtské barvy také sbírá skvělé výsledky. Je pravidelnou medailistkou Mistrovství České republiky na tratích 10 km a 20 km. Třetím rokem v ČP vždy zvítězila ve své věkové kategorii a také se jí podařil již 3x husarský kousek, když se prosadila  na stupně vítězů ČP v absolutním pořadí (3x 3.místo).

Úspěchy: 1. místo ČP – starší dorostenky, 3. místo ČP absolutně, MČR 10 km – 2. místo, MČR 20 km – 1. místo

Zuzana Pospíšilová (ročník 2006)

Zuzana se také počítá mezi „mazáky“ dálkového plavání. Pro PKVM získala úctyhodných 1 221 bodů. Zuzka v letošní sezoně několikrát vystrčila „růžky“ a ukázala, že když se sejde forma s dobrým psychickým naladěním, je schopná dosáhnout na skvělá umístění, výborné časy a hodně potrápit své soupeřky. Za vyzdvihnutí určitě stojí její výkon na mistrovské trati 5 km, kde obsadila bronzovou pozici a také poslední závod letošní sezony – 15 km na Mělicích.

Úspěchy: 3. místo ČP – mladší dorostenky, 6. místo ČP absolutně, MČR 5 km – 3. místo

Tomáš Winkler (ročník 2008)

Tom Winkler v letošní sezoně předvedl pár velice kvalitních výkonů, a to hlavně na bazénovém MČR na 5 km, kde získal 2. místo a na MČR v Račicích, kde sice nedopadla medaile, ale i po zdravotních komplikacích a tréninkových výpadcích předvedl skvělý výkon, který mu stačil na nepopulární bramboru. Již na začátku sezony bylo jasné, že Tomášovou prioritou jsou bazénové závody, kde má ambice nejvyšší. Přesto na dálku nezanevřel a svými výkony i charakterem dotvářel skvělou partu z PKVM.

Úspěchy: 3. místo ČP – kadeti 2008, MČR 5 km bazén – 2. místo, 446 bodů pro PKVM

Teymur Afandi (ročník 2009)

Pro Timura byla letošní sezona v dálkovém plavání premiérová. V mnoha závodech dokázal mile překvapit, když za sebou nechal zkušenější, papírově rychlejší plavce. Závod od závodu předváděl kvalitnější výkony. Jeho vrchol přisel na MČR v Račicích, kde mezi kadety roku narození 2009 získal 7. místo, s nevelkou ztrátou na plavce před sebou. Ve své první kompletní sezoně zvládl 11 startů a jednou si připsal DNF.

Úspěchy: 5. místo ČP – kadeti 2009; 410 bodů pro PKVM

Nikola Brýdlová (ročník 2004)

Nikola Brýdlová pomalu ale jistě opouští „vlak“ dálkového plavání. V letošní sezoně se zúčastnila 6 závodů na otevřené vodě. Nejlepším umístěním v absolutním pořadí byla desítka na Pastvinách a v Račicích, kde shodně uspěla na 7. místě. Nikola mnoho sezon patřila k „pravověrným dálkoplazům“. Čas ale nelze zastavit a priority se mění…

Úspěchy: 6. místo ČP – starší dorost; 344 bodů pro PKVM

Jakub Dzivý (ročník 2009)

Jakub Dzivý je aktuálně jeden z největších talentů plaveckého klubu. Do sezony dálkového plavání vlétl jako hurikán. Nejdříve získal bronzovou medaili na bazénovém MČR na 5 km. V závodech na otevřené vodě si počínal jako zkušený matador a hned od prvních startů proháněl mnohem zkušenější plavce včetně svého oddílového kolegy. Prvním jeho startem v letošní sezoně na otevřené vodě byla desítka v Plzni, obsadil 3. místo. V Brně z toho bylo 2. místo. Sezona byla nadějně rozjetá, bohužel ve druhé půlce prázdnin Jakub hodně marodil, tréninků absolvoval jen pár… I přes tyto problémy dokázal vybojovat 3. místo na MČR v Račicích.

Úspěchy: 6. místo ČP – kadeti 2009, MČR 5 km bazén – 3. místo, MČR 5 km – 3. místo, 300 bodů pro PKVM

Kristýna Držmíšková (ročník 2011)

Úspěchy: 5. místo ČP – starší žačky 2011; 299,4 bodů pro PKVM

Natálie Čápová (ročník 2011)

Úspěchy: 9. místo ČP – starší žačky 2011; 150 bodů pro PKVM

Kristýna s Natálií se zúčastnily svojí první kompletní sezony v dálce. Natka zvládla 8 startů, Týna dokonce 11 startů. Pro obě dívky to bylo hlavně o získávání zkušeností, seznámení se se záludnostmi plavání na otevřené vodě, kde není vidět dno a různé „vodní potvory“ se vám otírají o tělo… Obě ukázaly, že nejsou žádná „ořezávátka“ a dokážou zvládnout i pětikilometrové tratě za těžkých podmínek.

Všem plavcům k výborným výsledkům gratulujeme.