Vysokomýtští plavci na Mistrovství ČR v dálkovém plavání na 5 km a 20 km

Vysokomýtští plavci na Mistrovství ČR v dálkovém plavání na 5 km a 20 km

Mistrovství České republiky na 5 km a 20 km pro kategorie kadetů, dorostu a dospělých se již tradičně uskutečnilo na veslařském kanálu v Račicích, a to o prvním zářijovém víkendu.

Tyto závody jsou pravděpodobně jedinými v celém Českém poháru v dálkovém plavání, kde jsou tratě dlouhé tak, jak je uvedeno: 5 km přesně 5 km, 20 km je přesně 20 km a tak dále. Na ostatních závodech pořádaných na otevřené vodě se přesné metry tak úplně neřeší, podmínky mají na jednotlivých závodech všichni samozřejmě stejné, jen porovnávání časů z jednotlivých závodů občas trošku pokulhává.

Sobota 2. 9.: Mistrovství České republiky na 5 km v kategoriích kadeti, dorost, dospělí

Plavecký klub Vysoké Mýto měl na pěti kilometrové mistrovské trati více adeptů na umístění mezi nejlepšími třemi závodníky v jednotlivých kategoriích. Mezi ně můžeme určitě řadit Tomáše Winklera (2008), Jakuba Dzivého (2009), oba v kategorii kadetů. Zuzanu Pospíšilovou (2006) v kategorii mladších dorostenek, a nakonec Justýnu Maškovou v kategorii starších dorostenek.

V kategorii mladších dorostenek předvedla skvělý výkon Zuzana Pospíšilová. Hned na začátku dle předpokladů vypálila vpřed Lea Trněná a bazénová plavkyně Bouzková. Obě děvčata si jela víceméně od prvních metrů sólo závod a brzy bylo jasné, že se mezi nimi rozhodne o titulu. Velký boj probíhal o bronzový stupínek. V tomto souboji k potěše fanoušků plaveckého klubu Vysoké Mýto figurovala Zuzana Pospíšilová. Zuzana se velice zkušeně držela Kláry Svobodové z Brna. Na průjezdu po prvním i druhém 1,65 km dlouhém okruhu se držela za Klárou s odstupem délky těla. V posledním okruhu zabojovala a doplavala si pro výborné 3. místo mezi mladšími dorostenkami.

V kategorii kadetů v barvách Plaveckého klubu Vysoké Mýto do pětikilometrového závodu odstartoval Jakub Dzivý a Tomáš Winkler.

Jakub Dzivý patřil v průběhu sezony mezi nejrychlejší kadety ročníku narození 2009. Bohužel Jakuba v měsíci srpnu 2x po přibližně 10 dnech skolila viróza, takže jeho příprava na tento vrchol sezony byla omezená. Přesto Jakub nic nevzdal a zkusil se poprat o co nejlepší výsledek. Závodu dominoval Adam Řiháček z Komety Brno. Tohoto plavce Jakub v počátcích sezony vcelku s přehledem porážel. Nutno podotknout, že Adam šel v průběhu sezonu výkonnostně hodně nahoru. V průběhu závodu si vysokomýtský plavec vedl slušně. Po prvním kole se držel na 2. místě s náskokem 44 vteřin před Šimonem Novákem z Kolína. Na druhém mezičasu po 3,3 km se jeho náskok zmenšil na pouhé 3 vteřiny. Vzhledem ke zdravotním problémům a minimální přípravě v měsíci srpnu Jakubovi v závěru došly síly. S velkým sebezapřením uhájil alespoň bronzový stupínek, což se určitě také počítá.

Tomáš Winkler se jednoznačně začíná definovat jako bazénový plavec. Jeho příprava na mistrovství také nebyla úplně ideální. Přestože měl také v srpnu výrazné tréninkové výpadky, zaplaval skvěle. Na medaili, na které jsme byli z předešlých sezon zvyklí, to nevyšlo. Přesto může být Tomáš se svým výkonem spokojený. Ještě po proplavání druhým mezičasem na 3,3 km byl v boji o medailové umístění. Ve třetím kole se mu první tři závodníci (Mach, Kvíd, Štverák) postupně vzdálili. V cíli z toho bylo nakonec 4. místo se ztrátou 24 vteřin na bronzový stupínek.

V kategorii kadetů nesmíme určitě zapomenout na Teymura Afandi (2009), pro kterého byla letošní sezona premiérová včetně Mistrovství ČR. Teymur jednoznačně předvedl nejkvalitnější výkon z celé sezony. Sice se nepohyboval přímo v boji o medaili, ale byl relativně blízko. Na mezičasech plaval na průběžném 5.-6. místě a překvapivě za svými zády držel Matěje Havlíka z Trutnova, který je medailistou z letního mistrovství na 1500 m. Teymur nakonec obsadil pěkné 7. místo těsně před trutnovským plavcem.

Poslední adeptkou na placku byla Justýna Mašková v kategorii starších dorostenek. Justýna v počátku závodu nezachytila tempo svých soupeřek a tím se jí medailové ambice rozplynuly. Dle domluvy s trenérem tento závod v poklidu v tréninkovém tempu doplavala, a tím vyšetřila velice důležité síly do nedělního závodu na 20 km.

Po třetí v probíhající sezoně dálkového plavání si z bazénu „odskočila“ Dorota Metelková (2009) a v mistrovském závodě si vyplavala 11. místo ve své věkové kategorii.

Neděle 3. 9.: Mistrovství České republiky na 20 km v kategoriích dorost, dospělí

V nedělní mistrovské soutěži na 20 km měl plavecký klub Vysoké Mýto na startu jednu z velkých favoritek na titul. Popravdě nic jiného nepřicházelo v úvahu, i když „dvacka“ je velmi obtížný závod a stát se může cokoliv.

Touto favoritkou nebyl nikdo jiný než Justýna Mašková, a to v kategorii starších dorostenek. Přestože po sobotní pětce se jí v hlavě určitě honily různé myšlenky, tak se této maratonské trati nezalekla. Již na úvodních metrech bylo vidět, že sobota je zapomenuta a vysokomýtská plavkyně je opět v boji o titul. Zhruba do desátého kilometru se pohybovala v pětičlenné skupině se Zuzanou Pospíšilovou (PKVM), Klárou Svobodovou, Annou Pumanovou a Nelou Fabíkovou. V průběhu závodu se tato skupina pomalu rozpadala, z vláčku postupně vypadla Zuzana, Nela, Anna, a nakonec i Klára. Justýna se po letech, co se pohybuje v dálkovém plavání, kdy brala na mistrovství druhá a třetí místa, dočkala. Zcela zaslouženě vybojovala mistrovský titul na trati 20 km v kategorii starší dorostenky. A zároveň obsadila 4. místo v absolutním pořadí.

Druhou adeptkou na medailové umístění byla ze soboty bronzová Zuzana Pospíšilová. Jak již bylo psáno výše, Zuzana byla na medailové pozici nebo s nepatrnou ztrátou zhruba do desátého kilometru. Tam se bohužel pro Zuzanu začal „lámat chleba“ a ztráta na 3. místo v kategorii se začala zvětšovat. V cíli z toho nakonec bylo pěkné 5. místo mezi mladšími dorostenkami. Na Zuzaně se určitě negativně projevila sobotní „pětka“, kde se v honbě za co nejlepším umístěním vydala ze všech sil. Kombinace dvou mistrovských závodů v jednom víkendu je velice náročná. Přestože to Zuzaně v neděli necinklo, musí být se svými výkony o tomto víkendu naprosto spokojená.

Všem plavcům k výborným výsledkům gratulujeme.

Trenéři Plaveckého klubu Vysoké Mýto

Výsledky:
Teymur Afandi (2009)
5 km                1:10,43                        7. místo, kadeti, 2009
10 km              2:42,13                        7. místo, kadeti – Český pohár – mimo MČR
Nikola Brýdlová (2004)
10 km              2:49,13                        7. místo, Open – Český pohár – mimo MČR
Kristýna Držmíšková (2011)
5 km                DNF                            Český pohár – mimo MČR
Jakub Dzivý (2009)        
5 km                1:09,12                        3. místo, kadeti 2009 – MČR
Justýna Mašková (2005)
5 km                1:15,10                        5. místo, starší dorost
20 km              5:11,10                        1. místo, MČR – starší dorost
Dorota Metelková (2009)
5 km                1:16,15                        11. místo, kadetky 2009
Zuzana Pospíšilová (2006)
5 km                1:09,00                        3. místo, mladší dorost – MČR
20 km              5:21,05                        5. místo, mladší dorost
Tomáš Winkler (2008)    
5 km                1:03,36                        4. místo, kadeti 2008