Výstava Pohádky z celého světa provede pohádkovou říší

Výstava Pohádky z celého světa provede pohádkovou říší

Pohádky z celého světa, tak se jmenuje výstava ilustrací českých autorů, kteří svými obrázky doprovázejí příběhy ze všech kontinentů. Zavítejte mezi indiány, černochy, Asiaty, ale také do severských zemí či Ruska. Každá oblast má své typické pohádky, které se vyprávějí již po generace. Hravá výstava nejen pro děti potrvá ve vysokomýtské galerii celé prázdniny až do 27. srpna.

Prázdninová výstava nazvaná Pohádky z celého světa, je věnována především zvídavým dětem. V sále a dvou přísálích jsou celé léto k vidění ilustrace českých autorů k pohádkám, pověstem a příběhům pocházejícím doslova z celého světa. Od klasických evropských pohádek z pera bratří Grimmů či Hanse Christiana Andersena se přesuneme k pohádkám finským, ukrajinským, ruským, sibiřským. Od příběhů z Blízkého východu poputujeme do Persie, Indie, Vietnamu a Číny, abychom si následně připomněli i pohádky australských domorodců či Aztéků ze střední Ameriky. Přijďte poznat příběhy etnik, o kterých jste možná nikdy neslyšeli, jež v průběhu druhé poloviny dvacátého století ilustrovali čeští výtvarníci pro česká, ale i zahraniční nakladatelství.

Za starší ilustrátorskou generaci z 50. a 60. let 20. století to jsou například Václav Fiala, Zdeněk Sklenář, Karel Svolinský, Hermína Melicharová, jenž následují generace tvořící především v 70. a 80. letech, jako byli Josef Kremláček, Dagmar Berková, Jiří Šindler, Helena Ryšavá, Vlasta Baránková a mnoho dalších.

Čeští ilustrátoři se v dobách, kdy cestování bylo vzácnou nadstavbou, pokoušeli přiblížit dětem příběhy ze vzdálených krajů prostřednictvím čisté klasické ilustrace realizované většinou technikou kresby, využívajíce k tomu typologii obyvatelstva, místní reálie, architektonická specifika, domorodá zvířata a jiné znalosti z nejrůznějších vědních oborů. Výstavu tak ocení nejen dnešní děti, ale zavzpomínat na pohádkové knížky mohou i jejich rodiče a prarodiče. Společně zjistí, která pohádková postava se vyskytuje pouze v našich končinách, a mohou napsat kousek nekonečného příběhu do obřího leporela inspirovaného prohlídkou výstavy.

Iveta Danko, kurátorka MG