Žáci devátých tříd soutěžili v Právu pro každého

Žáci devátých tříd soutěžili v Právu pro každého

Čtrnáct týmů žáků devátých tříd z vysokomýtských základních škol poměřilo svoje vědomosti 25. dubna v M-klubu v městském kole 12. ročníku soutěže Právo pro každého. Soutěží každoročně vrcholí školní příprava, která vede žáky k základnímu poznání práva a právních norem.

Z každé deváté třídy do městského kola postoupily dva týmy s nejlepšími výsledky ve školním kole.

„V rámci přípravy se žáci seznámí alespoň se základy některých oblastí práva a v samotné soutěži zjistí, jak široké povědomí mají o právním systému a právu,“ řekl místostarosta Jan Lipavský.

Ve čtyřčlenných či tříčlenných týmech žáci řešili písemné otázky z oblasti občanského, pracovního, přestupkového, trestního a rodinného práva. Test pak vyhodnotila porota, ve které zasedly bývalá předsedkyně senátu Okresního soudu Ústí nad Orlicí Jarmila Kulhavá, státní zástupkyně Lenka Pospíšilová, vedoucí obvodního oddělení Policie ČR Vysoké Mýto npor. Šárka Vlčková a zástupkyně Městského úřadu Vysoké Mýto Radka Kutnarová. Letos byla mimořádně vyhodnocena čtyři místa. Na prvních třech se umístily týmy Základní školy Jiráskova, čtvrtý byl tým žáků ze Základní školy Javornického.

„S právem se setkáváme denně na každém kroku, i když si to neuvědomujeme. Jsem přesvědčen a v rámci soutěže to bylo i řečeno, že pokud se v životě budou žáci chovat ohleduplně, vyvarují se mnohým úskalím a překlenou i případné právní neznalosti,“ řekl Jan Lipavský.

Foto Ludmila Abrahamová a Radka Kutnarová